Nowoczesne zabawki, które warto kupić

Eksperci potwierdzają, że do optymalnego rozwoju małego dziecka niezbędna jest zabawa. Ta ma przede wszystkim pobudzać wyobraźnię. Czy innowacyjne zabawki taką funkcję zapewniają? Zdania są w tej kwestii podzielone, a nowoczesne produkty producentów branży zabawkowej  znajdują tak samo dużo zwolenników, co przeciwników.

Czy rzeczywiście nasze dziecko powinno bawić się jedynie drewnianymi klockami albo szmacianą lalką, skoro na rynku mamy tak bogatą ofertę gadżetów dedykowanych właśnie najmłodszym? Oczywiście, warto nowe propozycje brać pod uwagę, ale każdy zakup trzeba dobrze przemyśleć.

W jakie nowoczesne zabawki warto inwestować?

Nauka poprzez zabawę – właśnie taka dewiza powinna obowiązywać podczas wyboru akcesoriów dla najmłodszych. Okazuje się, że bez problemu udaje się dzisiaj wybrać materiały dydaktyczne dla dzieci, których wykorzystywanie będzie wiązać się z rozrywką. Świetnie sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju zabawki kreatywne, edukacyjne. Przydadzą się układanki, gry planszowe, puzzle, prace ręczne i wszystkie gadżety o prostej konstrukcji, które podczas zabawy stają się uniwersalne. Chodzi o to, by zabawka pobudzała wyobraźnię, rozwijała nie tylko motorykę ruchową i „zabijała” nudę, ale wpływała także na kreatywność. Na szczęście z powodzeniem znaleźć można producentów, którym zależy na najmłodszych klientach i rzeczywiście oferują nie tylko zabawki znakomitej jakości, ale też takie, które wpływają na rozwój dzieci. Wśród takich wyróżniają się na przykład muszle bilibo. Prosta konstrukcja, brak baterii i instrukcji obsługi – dziecko wykorzystuje ją dowolnie. Muszla może służyć w piaskownicy albo w wodzie. Stanie się bujakiem, kołyską dla lalki, wiaderkiem, krzesełkiem albo pudełkiem. To nowoczesny produkt, ale stworzony z myślą o oferowaniu prostej formy, którą dziecko może wykorzystać dowolnie. W przypadku takich zabawek innowacyjnych, jesteśmy jak najbardziej na TAK.

Z jakich zabawek lepiej zrezygnować?

Sklepowe półki dosłownie uginają się od nadmiaru propozycji dla najmłodszych. Uwagę dorosłych, jak i dzieci przyciągają kolory, dźwięki, światło. Oczywiście, takie zabawki są najbardziej atrakcyjne wizualnie, ale walory elektroniczne to jedyne, jakimi charakteryzuje się taki gadżet. Kolejna zabawka została rzucona w kąt po kilku dniach? Nic dziwnego, bo wiele z tych, do których stworzenia wykorzystano nowoczesną technologię, nie oferuje nic oprócz kolorów i dźwięków. Takie zabawki nie angażują dziecka, nie pobudzają wyobraźni. Efektem jest nuda, kiedy tylko maluch pozna wszystkie funkcje takiego gadżetu.

Uwagę należy skupić także na dopasowaniu zabawek do zainteresowań, etapu rozwoju czy wieku dziecka. Nawet te najlepsze zabawki nie sprawdzą się, jeśli zostaną nieodpowiednio wybrane. Rodzice bardzo często popełniają podstawowy błąd, kupując zabawki „na przyszłość”. Pamiętajmy, że producent ma obowiązek oznaczania wszelkich produktów, uwzględniając ich przeznaczenie oraz wiek dzieci, który jest optymalny, by z nich korzystać.

Zobacz także: Jak wybrac lekarza dzieciecego?

One thought on “Nowoczesne zabawki, które warto kupić

  1. Pingback: Jakie powinny być zabawki dla dzieci? | AkademiaTroskliwejMamy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *