Jak oszczędzić na wymianie walut, mając kredyt w obcej walucie?

Komisja Nadzoru Finansowego dopuszcza możliwość spłaty rat zaciągniętego w obcej walucie kredytu bezpośrednio.

Mówi o tym Rekomendacja S II – „Zgodnie z nowymi zaleceniami bank powinien umożliwić klientowi na jego wniosek spłatę rat w walucie indeksacyjnej przy kredycie indeksowanym kursem waluty obcej”. Oznacza to, że klient nie musi zgadzać się na przewalutowania złotówek przez sam bank, może sam tego dokonać. To nierzadko dużo korzystniejsze rozwiązanie, umożliwiające osiąganie sporych oszczędności.

Wiadomo przecież, że banki pobierają wysokie prowizje za takie operacje. Do tego dokonują przewalutowania po niekorzystnym kursie. Na szczęście kredytobiorcy mają do wyboru co najmniej kilka rozwiązań, dzięki którym mogą wymieniać walutę samodzielnie i dzięki temu płacić niższe raty.

Do takich rozwiązań zaliczają się kantory internetowe, dzięki którym walutę można wymieniać bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze dnia i nocy. Kantory online mają nawet o 10 groszy lepszy kurs niż ten, który oferują banki. Kredytobiorcy, którzy chcą korzystać z tej opcji, powinni skrupulatnie obserwować wahania kursu walut. Zdarza się, że tego samego dnia zmiany są wyraźne, nie zawsze na korzyść klienta.

Artykuł został przygotowany na podstawie treści ze strony: UroFX.com, która specjalizuje się w wykonywaniu usługi tanie przelewy do Polski i przekazy pieniężne z UK do Polski.

Innym rozwiązaniem są konta walutowe, w którym walutowanie przebiega automatycznie. Kurs jest w ich przypadku również nieco bardziej korzystny aniżeli w samym banku. Należy jednak liczyć się z tym, konto walutowe może wiązać się z miesięczną opłatą za jego prowadzenie. Bank, który je prowadzi, będzie pobierał też opłatę za każdorazową transakcję. Przed wyborem odpowiedniego konta, warto zerknąć na rankingi i wybrać to najtańsze.

Kredytobiorcy coraz częściej korzystają też z platform płatniczych, dzięki którym możliwe są przelewy międzynarodowe albo właśnie takie, podczas których przebiega przewalutowanie. Przykładem może być UroFX. Klient nie ponosi opłat z tytułu prowadzenia konta, bo korzystanie z systemu nie wiąże się z koniecznością jego zakładania. Kurs jest dużo bardziej korzystny niż w bankach, a nawet kantorach internetowych – przed wykonaniem przelewu można skorzystać z kalkulatora walutowego i to sprawdzić. Co więcej, takie instytucje zapewniają pełne bezpieczeństwo każdej transakcji i szybkość, bo przelew trafia do odbiorcy kolejnego dnia. Jeśli ktoś miałby problem z przeprowadzeniem takiego przelewu, to do dyspozycji klientów są pracujący w ten instytucji konsultanci.

Jedno jest pewne. Każdy, kto zaciągnął kredyt w obcej walucie, powinien zastanowić się nad możliwościami spłaty niższych rat. Sposób samodzielnego dokonywania przewalutowań powinien być dobrany indywidualnie. Wszystkim powinno zależeć na bezpieczeństwie takich operacji, ale też najniższych kosztach. Chodzi przecież o generowanie jak największych oszczędności. Sposób ten nie powinien być też nazbyt pracochłonny oraz czasochłonny – najlepiej, jeśli taki przelew jest dokonywany w kilku prostych krokach.

2 thoughts on “Jak oszczędzić na wymianie walut, mając kredyt w obcej walucie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *