Wytrzeszcz oczu – przyczyny i skuteczne leczenie

Wytrzeszcz oczu to nic innego jak wysunięcie gałek ocznych do przodu. Nie zawsze jednak schorzenie tego rodzaju ma podłoże okulistyczne. Najczęściej okulista musi je niwelować we współpracy z medykiem o innej specjalizacji. Okazuje się, że przyczyny wysunięcia gałek ocznych z oczodołu mogą być różne.

Wytrzeszcz oczu – przyczyny

Wysunięcie gałek ocznych z oczodołu spowodowane jest ich przerostem albo zmniejszenia obszaru oczodołu. To takich sytuacji dochodzić może w wyniku stanów zapalnych. Najczęściej występującą przyczyną jest natomiast nadczynność tarczycy, czyli tzw. choroba Gravesa Basedova. Zdarza się również, że do wytrzeszczu dochodzi na skutek nowotworu, naczyniaka czy urazu. Okuliści potwierdzają też, że zdarzają się przypadki, kiedy wytrzeszcz spowodowany jest znaczną wadą wzroku, w tym krótkowzrocznością czy jaskrą.

Diagnozowanie wytrzeszczu oczu

W celu rozpoznania samego wytrzeszczu gałek ocznych zaleca się realizację szeregu badań okulistycznych. Do tych podstawowych zalicza się pomiar ciśnienia w oku i pomiar osadzenia gałek ocznych w oczodole. Bardzo często zaleca się również RTG, USG orz tomografię komputerową. Standardowym badaniem jest także to za pomocą lampy szczelinowej.

Podstawą diagnozowania wytrzeszczu są badania hormonalne. Jako pierwsze wykonuje się te na poziom TSH.

Dlaczego wytrzeszcz oczu trzeba leczyć?

Pacjenci, u których zdiagnozowano wytrzeszcz gałek ocznych, jednocześnie uskarżają się na szereg dolegliwości, jakie wiążą się z tą chorobą. Nierzadko wysunięcie gałki ocznej uniemożliwia całkowite zamknięcie powieki. To doprowadza do łzawienia oczu, podrażnienia i ograniczenia ruchu gałek ocznych. Powieki mogą drżeć, boleć, a pacjent może cierpieć na światłowstręt. Wytrzeszcz oczu może również doprowadzić do krótkowzroczności, podwójnego widzenia, a nawet trwałej ślepoty.

Jak leczyć wytrzeszcz oczu?

Przede wszystkim konieczna jest właściwa diagnoza występowania choroby. Od tego uzależniony jest dobór skutecznego leczenia. Najczęściej w celu łagodzenia dolegliwości, jakie wiążą się z wysunięciem gałek ocznych, stosuje się sól fizjologiczną. Jeśli dojdzie do owrzodzenia albo stanu zapalnego, medyk powinien przepisać krople z antybiotykiem albo kortykosteroidem. W zaawansowanym stadium schorzenia zalecany jest nierzadko zabieg chirurgiczny.

W pierwszej kolejności zawsze trzeba jednak leczyć przyczynę wytrzeszczu, bo zawsze jest on objawem albo powikłaniem jakiejś choroby. W większości przypadków okulista działa we współpracy z endokrynologiem, bo to zaburzenia hormonalne mają największy wpływ na problemy ze wzrokiem tego rodzaju.

Ciekawostka

Czy wiesz, że wytrzeszcz oczu częściej dotyka mężczyzn niż kobiety? Wszystko dlatego, że to panowie znacznie częściej diagnozowani są pod kątem choroby Gravesa Basedova, która z kolei jest przyczyną wysuwania się gałek ocznych z oczodołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *