Stres a praca jelit

Na pracę jelit wpływa nie tylko stosowana dieta. Okazuje się, że ogromne znaczenie dla ich sprawnego funkcjonowania ma również stres. Czy wiesz, że u osób, które zmagają się z przewlekłym stresem i przemęczeniem, częściej diagnozowana jest dysbioza jelitowa? Objawy zaburzeń stanu mikrobioty jelitowej, (więcej informacji: https://dietaeliminacyjna.pl/dysbioza-jelitowa-co-to-jest-i-jakie-badania-wykonac) takie jak bóle brzucha, wzdęcia, gazy czy biegunki, mogą skutecznie zakłócać codzienną aktywność, która ma być przecież realizowana przy zachowaniu optymalnego komfortu. Dowiedz się, dlaczego stres ma znaczenie dla pracy jelit i poznaj sposoby, aby móc go eliminować.

Jak stres działa na pracę jelit?

Nadmierny stres powoduje wydzielanie zbyt dużej ilości mucyny, a ta prowadzi do zbyt dużej ruchowości jelit. W efekcie pacjent boryka się z bólami brzucha, biegunkami i mdłościami. Co więcej, stres w zbyt dużej ilości może prowadzić do przepuszczalności jelit, przez co toksyny i bakterie przedostają się do krwiobiegu i wywołują liczne choroby i stany zapalne.

Przeczytaj również: jak objawia się dysbioza jelitowa:

Stres obniża odporność, wywołuje dysbiozę litową, wzmaga problemy gastryczne i jelitowo-żołądkowe, obniża koncentrację uwagi oraz samopoczucie, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do stanów lękowych i depresyjnych. Już wiesz, dlaczego należy go niwelować?

Skuteczne metody na walkę ze stresem

Przede wszystkim zbadaj, czy Twój organizm boryka się z dysbiozą jelitową, a może jednak pojawiła się u Ciebie alergia pokarmowa, która daje zbliżone objawy? Bez względu na to, stres nie będzie działał korzystnie. Aktywność sportowa, relaksacja, medytacja, joga, odpoczynek po ciężkim dniu, sprawianie sobie małych przyjemności, realizacja pasji, to najlepsze sposoby na walkę ze stresem. Jeśli to konieczne, zmień warunki środowiskowe. Czy wiesz, że znacznie bardziej zestresowane są osoby żyjące w dużych miastach i te czynne zawodowo? Być może zmiana pracy będzie dobrym rozwiązaniem albo przeprowadzka z centrum aglomeracji miejskiej na przedmieścia? Nie bój się też prosić o pomoc, dzisiaj narzucamy na siebie zbyt dużo obowiązków.

One thought on “Stres a praca jelit

  1. Pingback: Jakie badania wykonać wiosną? - Bajansklep.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *