Co czytają Polacy?

Okazuje się, że aż 6 milionów Polaków nie przeczytało w ciągu jednego roku żadnej książki. Co więcej, 10 milionów z nas nie posiada nawet jednej książki w domu. I chociaż dane te nie są przyczyną do zadowolenia to cieszy fakt, iż tendencja ta zmienia się na lepsze. Nadchodzi bowiem moda na czytanie. Nadal jednak nie mamy tendencji do tworzenia księgozbiorów. Statystyczny Polak posiada w domowej bibliotece nie więcej niż 3 książki. Od dawna, zamiast literatury na papierze wolimy internetowe czytadła.

Czytanie jest jednak czynnością naturalną i jeśli już wybieramy taki sposób spędzania wolnego czasu, to sięgamy raczej po literaturę lekką, dzięki której oderwiemy się od trudnej rzeczywistości.

Polacy najchętniej czytają powieści obyczajowe, kobiety lubią typowe „romansidła” zaś mężczyźni kryminały. Nieco rzadziej zaglądamy do książek naukowych czy historycznych.
Od lat, dużą popularnością cieszy się natomiast tematyka rozrywkowa, komediowa, wręcz satyryczna. Nikogo nie powinien więc zdziwić fakt, iż jesteśmy wielkimi fanami komiksów. Zdaniem ekspertów, po tego rodzaju historie sięgają znacznie częściej mężczyźni i chłopcy. Ciekawostką jest tutaj fakt, iż jest to rodzaj tworzenia dzieł, które trafiają do czytelników w różnej grupie wiekowej.

Komiksy cieszą nas w różnej formie, mogą być wydawane jedynie jako dodatek na łamach gazet jak i odrębne zeszyty. Coraz częściej zostają wydawane w formie albumów, gdzie zamieszcza się co najmniej kilka różnych historii, jakie przedstawiane są w formie graficznej, ze specjalnie dedykowanym opisem.

O ile najczęściej wybieramy literaturę w formie e-booków, to patrząc na komiksy zadziwiać może fakt, iż ten rodzaj „czytadła” znacznie bardziej wolimy w wersji papierowej. Co więcej, nie brakuje pasjonatów, którzy kolekcjonują kolejne wydania.

A trzeba przyznać, że jest co zbierać. Tylko w 2015 roku wydano ponad 900 różnych komiksów a ich popularność wzrasta każdego roku o blisko 15%. W przypadku standardowych, tylko pisanych książek nie można absolutnie mówić o tak ogromnym zapotrzebowaniu.

One thought on “Co czytają Polacy?

  1. Krzychu says:

    Komiksy zostały zdominowane przez filmy animowane i na szczęście nie wyparły ich do końca. Co raz mniej osób czyta bo jest coraz bardziej zafascynowana tandetą jaka leci w kinach i ma nie wiele wspólnego z przekazem jaki autor w komiksach kieruje do czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *