Autorzy komiksu

Kto jest najbardziej, najbardziej znanym twórcą komiksu na całym świecie oraz w naszym kraju nad Wisłą? Wydaje mi się, że odpowiedź jest jednoznaczna. Jest to autor komiksu Thorgal. Thorgal ma dwójkę twórców. Pierwszy z nich, pochodzący z Belgii, tworzy nieśmiertelne teksty do tego komiksów. Drugi z nich jest Polakiem. Nazywa się Grzegorz Rosiński. Belg to Jean Van Hamm. Oboje tworzą niepokonany duet. Stworzyli komiks z gatunku fantasy, które jest uznawane za wybitne przez całą komiksową społeczność. Znane jest na całym świecie i uważane jest za jeden z najlepszych komiksów na świecie.

Jednak historia Thorgala była nieco bardziej burzliwa. Zaczynając od tomu trzydziestego, Thorgal jest produkowany przy współpracy z jeszcze jedną osobą. Thorgala współtworzy znany i lubiany scenarzysta Yves Sente. Do tego kolejnym twórcą komiksu, lecz bardziej w formie animacji niż komiksu, jest kolejny polak, znany na całym świecie Tomasz Bagiński, znany twórca popularnych animacji. Jest to naprawdę utalentowany człowiek, stale otrzymuje za swe dzieła nominacje do różnych nagród. Na przykład, kilka lat temu, w roku 2003 był nominowany do Oscara. Nominację dostał za film „Katedra”. Nagrody Oscara nie zdobył, choć było blisko. Następnie obsypano go wieloma innymi nagrodami na innych konkursach. Powyższe sylwetki wyraźnie wskazują, że my jako Polacy nie mamy się czego wstydzić na arenie międzynarodowej. Twórcy ci wywarli naprawdę duży wpływ na to, jak komiks wygląda obecnie i dokąd zmierza. Dzięki temu całe rzesze młodych pokoleń zyskują cenne życiowe lekcje, właśnie z komiksów które czytają.

Bo tak właściwie, komiks to jak świetnie nakręcony film. Tworzy bajki, które może są nieco wyolbrzymione i przekoloryzowane, ale zawierają w sobie wiele absolutnych prawd życiowych, które z definicji zawsze są prawdziwe. Komiksy często operują licznymi metaforami aby lepiej przekazać swojego ducha dla czytelnika. To, jak dobrze będzie skonstruowany komiks zależy wyłącznie od paru ludzi, są to rysownicy, autor tekstów, tak samo jak w filmie wszystko zależy od aktorów oraz reżysera, który tymi aktorami pokieruje. Akurat w komiksie nie ma fizycznie aktorów, ale są aktorzy rysunkowi, którzy często są nie mniej realni niż ci znani z ekranów kin. Komiksowi aktorzy również wyrażają emocje i przeżywają rozterki. Wszyscy dobrzy autorzy potrafią opowiedzieć dobrą historię używając animacji bądź komiksu. Nie odbiega to w żaden sposób od gry aktorskiej rzeczywistych aktorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *