Rysunki z życia wzięte

Codzienne życie każdego z nas może być w dowolny sposób przedstawione na łamach książek, w filmach czy serialach. Coraz częściej ciekawe historie stanowią główny temat podjęcia się zadania, jakim jest tworzenie komiksu. Komiks to charakterystyczne dzieło, które łączy obraz z treścią. Historia jest w nim opowiadana przy pomocy rysunków – scenek sytuacyjnych i typowych „dymków” w których zamieszcza się teksty, najczęściej dialogi bohaterów, którzy pełnią w nim główne role.Co ciekawe, to właśnie komiks jest jedną z najstarszych metod opisywania historii. Właśnie w ten sposób opisywano dzieje bohaterów, życie rycerzy, świętych czy poczynania królów. Wszystko było spisywane ręcznie, obrazki zaś były malowane – komiksy powstały na długo przed wymyśleniem druku a dzisiaj pradawne dzieła tego rodzaju można jeszcze zobaczyć w muzeach.

Już od początku XIX wieku, kiedy to wymyślono druk, komiksy zaczęto tworzyć masowo. Ciekawe historyjki obrazkowe z towarzyszącym w „dymkach” tekstem były publikowane na łamach codziennych gazet. Najczęściej była to forma satyry i odpowiedź na codzienne wydarzenia z kraju czy danego regionu. Jeszcze w XX wieku komiksy były przeważnie czarno białe i zapisywano je w popularnych zeszytach typu Yellow Kid czy Hogan’s Alley.

W naszym kraju pierwszym komiksem był „Koziołek Matołek” autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. W późniejszych latach powstały kolejne hity, takie jak „Tytus, Romek i Atomek” oraz kolorowe zeszyty „Kapitana Żbika”.

One thought on “Rysunki z życia wzięte

  1. Wielki says:

    Coraz bardziej zmienia się grafika w komiksach, która często jest tworzona w programach graficznych. Podobnie wygląda to z animowanymi ekranizacjami komiksów gdzie coraz częściej wykorzystywana jest grafika 3D. Niestety powszechnieje używanie komputera to robienia komiksów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *